מסים

 

מסים

 

כאמור במאמר קודם, המדינה מספקת לאזרחיה תשתיות שונות המשפרות את חייהם: בטחון הנפש והרכוש, תחבורה, תקשורת, סעד ורווחה, תשתית שיפוטית, חינוך ועוד

כדי לספק תשתיות אלה, זקוקה המדינה להכנסות ולעזרה מאזרחיה. נבחן את הללו לסוגיהן:
א.   הכנסות מתשתיות ציבוריות שהמדינה משתלטת עליהם, ובצדק. לדוגמא: קרקעות ציבוריות. מים, משאבי טבע.
ב.   המדינה נזקקת לעזרת אזרחיה לשם הקמת צבא. לכן נדרשת חובת שרות בצבא:  (לחילופין: צבא מקצועי המבוסס על שכר ולא על גיוס חובה(
ג   מס הכנסה. כל אזרח ישלם מסים בהתאם להכנסתו.
ד.   מסי אגרה. כלומר: האזרח משלם למדינה בגין שרות שקיבל ממנה, ממש כמו שהוא משלם עבור שרות שקיבל מאחרים. לדוגמא: אגרת רישוי לרכב, ארנונה לעיריה - עבור כלל שרותי העירייה, אגרת שימוש בנמל התעופה. אגרת בית משפט ועוד. עם זאת, אל לה למדינה לנצל את מעמדה, המונופוליסטי בד"כ, לגביית ייתר. גובה מס אגרה ייקבע במידתיות והגינות. זה שרות בתשלום, לא מס נוסף ! דוגמא אפשרית נוספת: מס על דלק לרכב, שישמש לשיפור תשתיות התחבורה (ורק לשם כך!!  יש גם לתת את הדעת כיצד מפרידים בין דלק לרכב לבין דלק לחימום). עוד: מס על טבק ואלכוהול - שישמש לכיסוי הוצאות רפואיות עתידיות. זהו למעשה מס אגרה בתחפושת של מס ייעודי.  גם כאן: המידתיות חשובה
ה. מסים ייעודיים שנועדו למשימות ייחודיות, כגון עידוד מגמה או עצירת מגמה כלכלית חשובה. לדוגמא: בסינגפור, שהוא אי קטן,  הנהיגו מס רישוי רכב גבוה במיוחד. תכליתו היא להגביל שימוש בתחבורה פרטית, למען אי נקי ואיכותי זהו מקרה שבו מס-אגרה הפך למס מוצהר מסיבה הנראית נאותה.

זהו. לא עוד.
מדינה לא תתעמר באזרחיה ע"י שלל מסים על כל צעד ושעל. מדינה תשאף לנהל חשבון מסים יחיד עם אזרחיה - באמצעות מס הכנסה.
מדינה לא תתעמר באזרחיה ע"י הוספת חוקים המגבילים את חירותם מעבר לצורך ומעבר למידה הנאותה. על כך במאמר נפרד.

עכשיו נעיין במספר סוגי מס נפוצים.

1.   בולי הכנסה. אם נערך חוזה בין צדדים שונים - הם חייבים בבולי הכנסה לביול החוזה. וגובה המס קשור לגובה החוזה. על מה ולמה? האם המדינה נתנה שרות כלשהו עבור הכסף שהיא מצפה לקבל מ"בולי הכנסה" אלה? לא! המחוקק מתנהג כבריון הדורש כסף תמורת כלום. חוק בלתי ראוי. הפסיקו לטרטר את האזרחים בהתחשבנויות רבות !

2.   ביטוח לאומי. ביטוח לאומי הוא חובה במדינת ישראל. במקור הוא היה אמור להיות מס אגרה. מעין פרמיית ביטוח של האזרח לאובדן כושר עבודה, בריאות, זקנה, אבטלה ועוד. במשך הזמן  הוא נעשה פרוגרסיבי  (שיעורו כפוף לגובה ההשתכרות). ממש כמו מס הכנסה.  אם הוא חובה, מדוע אינו מסופח למס הכנסה? ואני אומר זאת לא כי איחוד הגביה של ביטוח לאומי ומס הכנסה יחסוך כסף למדינה. לא ולא! זו סיבה יפה, אך יש חשובה ממנה עשרות מונים: הפסיקו לטרטר את האזרחים בהתחשבנויות רבות !

ג.   מע"מ.  זהו מס גזלנים אמיתי. הממשל ניצב בין המוכר לקונה ואומר: אם לא תשלמו לי, אין עסקה ביניכם! למס הזה אין שום מאפייני צדק. הוא לא מס אגרה כי המדינה לא נותנת כאן שום שרות מיוחד. הוא לא מס הכנסה, כי לעתים הסוחר משלם מע"ם גם בהפסד. חברות משלמות מע"ם למרות שטרם הרוויחו דבר, ואולי בכלל ייסגרו בטרם הגיעו לרווח כלשהו - ובכל זאת משלמות מע"ם. במס הזה  אין צדק חברתי, אלא חמס ורשע. עצמאים קטנים שגייסו את כל מאודם כדי ליצור עסק חדש - נבזזו ע"י קלגסי מע"מ. העוסק הצעיר שגייס את כל מה שיש לו, ואת כל מה שיכל ללוות מקרוביו ומכריו, העושה ימים ולילות למען העסק הזעיר, החלש - נחמס ללא רחם ע"י רשויות המע"ם. עוסק מתחיל מגיע למצב שהוא משלם 80% מרווחיו מס למע"ם, לפעמים 90%,  ולפעמים הוא משלם מההפסד. שכר עבודה אינו מוכר לצורכי מע"ם, ריביות בגין הלוואות - גם הן לא מוכרות. המע"ם חייב להעלם מעל פני האדמה! מס זה הוא פשע של המדינה כלפי אזרחיה ! זאת ועוד: הפסיקו לטרטר את האזרחים בהתחשבנויות רבות !
יש אומרים שבאמצעות המע"מ המדינה גובה מס גם מכסף שחור הנמצא בשוק. כי כן, אותם אלה שהשתכרו כסף שחור, "נאלצים" לרכוש מוצרים ולשלם מע"ם. ואני אומר שלפי אותו הגיון אפשר להסתובב ברחוב ולירות בעוברים ושבים מפני שאין שום ספק שחלק מהם הם עבריינים. וגם אלה שאינם עבריינים - אולי עוד יהיו עבריינים.
דבר נוסף: זהו שרות דוב לאזרחים. להכות בגרזן על מצחם כדי להרוג את הזבוב היושב שם. ראה גם מאמר נוסף שכתבתי בעניין זה:  מי משלם את המע"מ ?
חשוב להדגיש כאן כי זו זכותה של המדינה להטיל מס שכזה. גם בסמכותו של רופא מנתח - לנתח את החולה. זה לא אומר שהוא מסתובב עם סכין וחותך את כל המזדמן בדרכו. המדינה יכולה להטיל מע"ם בשעת חרום כלכלית בצו השעה. לא כשגרה מתמשכת.

ד.   עיריות נוהגות (בגיבוי חוקי מדינה) לגבות ארנונה מוגזמת מעסקים. למה ? האם העסקים הללו מקבלים שרות מוגבר? אם כן, יהיה כן. ואם לא, למה לגבות? האם זה מן מס הכנסה נוסף? אז למה הוא לא פרוגרסיבי ? למה לא מצרפים אותו למס הכנסה ?

ה.   עיריות נוהגות לגבות מס שלטים. המס הזה מוגזם ואינו מידתי. ועוד: הן גובות מבעלי בתי הקולנוע מס על הפרסומות, כי הפרסומות הן שלטים ! המס הזה אינו מס הכנסה, ולא מס אגרה (העריה לא נתנה שום שרות. אז למה?

ו.   עריות נוהגות לגבות מסי אגרה שונים במחירים מופקעים, למרות שבמקרים לא מעטים - אין כאן אלמנט של תשלום עבור שרות.

אנו, אזרחי מדינת ישראל בפרט, ואזרחי העולם בכלל, הובלנו למצב הזה באמצעות סדרה זוחלת של שינויים. ולא תמיד השכלנו להלחם בהתעמרות השלטונות לאזרחיהם.
גם כאן, כבמאמרים אחרים, האצבע המאשימה מופנית לחברי הכנסת. "נבחרי העם".
זוהי הוכחה נוספת לכך שיש רק גורם אחד שיכול לשמור היטב על האינטרסים של העם: העם עצמו, באמצעות משאלי עם!

 

חיים אבגד
2008 ?


+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...