מחשבות
      לחופו של אוקיינוס
 
על אופן הישום של הדמוקרטיה  |  תורות מיסטיות  |  סמכות הריבון  |  תחלואי הדמוקרטיה הפרלמנטרית  |  מימון להשכלה הגבוהה  |  הימורים באינטרנט  |  התחממות כדור הארץ  |  מי משלם את המע"ם ?  |  מסים  |  שביתת המורים  |  

מונה:להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 שלח


בינוי ערים

דף הבית >> תקנות עולם >> בינוי ערים
 
 
 
 
בינוי ערים
 
ראיתי בניכר את היעילות המדהימה של בינוי ערים מתוכנן היטב. (לאס ווגס, וונקובר, אפילו לוס אנג'לס העתיקה) הנה מבחר תכונות שלהן:

א. כל הכבישים שלהן סלולים שתי וערב. לפעמים כולם בכיוון צפון-דרום ומזרח-מערב.
ב. הרחובות נמשכים לאורך קילומטרים רבים, לאמור: שמם אינו מוחלף. הדבר הזה מקל על האזרחים להכיר את כל הרחובות, לפחות את הראשיים. למשל: "הכתובת שלנו היא כזו וכזו, זה ליד הצטלבות רחוב א ורחוב ל". בלוס אנג'לס כה מקפידים על כלל זה שאפילו קטעי רחוב שיש ביניהם מכשולי טבע, נקראים באותו שם, ובלבד שהם על יישר אחד.
ג. בכל הצטלבות תלוי על הרמזור שלט ענק עם שם הרחוב שהנהג חוצה. השלט קריא וברור לנהגים גם ממרחק של 100 ואפילו מאתיים מטר. הדבר מקל על הנהגים, תורם לבטיחות, ותורם להכרות טובה של העיר.
ד. במקרים מסוימים הרחובות מקבלים פשוט מספר סידורי שוטף. למשל השדרות המפורסמות בניו-יורק: השדרה החמישית, השישית, השביעית... או רחוב מס 1, רחוב מספר 2, רחוב מספר 5, רחוב מספר 57 ועוד (וונקובר). זו שיטה אולטימטיבית לארגון של עיר, גדולה ככל שתהיה. בשיטה שכזו יכול אזרח לעשות הכרות לא רעה עם העיר בדקות ספורות...
ה. ברחובות מקבילים - דואגים לכך שהמספרים הסידוריים של הבתים בתוך הרחוב - יהיו מקבילים אף הם. למשל, מבנה מספר 5470 ברחוב א, יימצא בערך מול מבנה מספר 5455 ברחוב ב שמקביל לו.

ובארץ? יש כאן דוגמאות למכביר כיצד לא לתכנן עיר.
א: שתי וערב. אצלנו,  כבישים בתוך הערים מתפתלים להם ימינה ושמאלה ללא תכלית. בראשון לציון אף התעלו על עצמם אדריכלי העיר בהוסיפם רחובות אלכסוניים ועגולים ומקופלים למיניהם. "זה מתוכנן".
ב. לעתים קרובות מחליטים הממונים, כי מנקודה מסוימת ואילך - יוחלף שם הרחוב. עכשיו יש לנו רחוב עם 2 שמות, שהאזרחים כבר לא זוכרים אף אחד מהם. לדוגמא: רוב תושבי ראשל"צ מכירים את רחוב זבוטינסקי, שהוא רחוב מסחרי ארוך למדי. כמה מהם מכירים את רחוב ההסתדרות? אחוזים בודדים. כמה מהם מכירים את רחוב יצחק רבין? אחוזים בודדים. ועכשיו הפתעה: שדרות יצחק רבין הוא המשך של רחוב ההסתדרות, שהוא המשך של רחוב זבוטינסקי!!! בראשל"צ יש עוד רחובות עם 3 שמות.  הנה: רחוב זאב שלנג, רחוב דוד רזיאל ורחוב מזל אליעזר. שלושתם מהווים רחוב טבעי אחד שאורכו פחות מקילומטר. כל כך תמוה. לפצל רחוב נורמאלי לשלושה רסיסי-רחוב. להחליף שם כל מאה מטר. רגע! אפשר שגם אני אקבל כמה קטעי רחוב? אני צריך להנציח את אבי וסבי ואב סבי, עליהם השלום. יש לי גם אימהות.... ויש עוד דוגמאות!
ג. שילוט. כאן בארץ משתמשים עדיין בשלטים שתוכננו במאה ה-19. שלטים זעירים שנועדו להולכי רגל. נהגים שמחפשים רחוב מסוים נמצאים בבעיה של ממש: "האם הרחוב שאני מחפש נמצא בהצטלבות הקרובה, או הבאה? מימין להצטלבות? משמאל? אי אפשר לראות את השילוט הזעיר מרחוק. צריך להתקרב. עכשיו מסתבר ששלט א מסתיר את שלט ב !! אי אפשר לקרוא את שלט ב! מי תכנן את השילוט?"
ד. רחובות עם שם שהוא מספר סידורי שוטף. בארץ לא תומכים בזאת עדיין.
ה. מספרי מבנים מקבילים ברחובות מקבילים. בארץ לא קיים דבר שכזה, וממילא אינו מתאים כאשר הרחובות אינם מקבילים.
ו. רעה חולה נוספת: שינוי שם רחוב. בעשותם זאת, הקברניטים שוכחים שלרחוב יש שם כדי שהציבור יוכל להתייחס אליו בניחותא. היש מי שלא מכיר את רחוב אלנבי בת"א, ואת רחוב דיזנגוף? הציבור כבר מכיר את השמות האלה. למה להחליף? והנה, עריית ת"א החליטה לשנות את השם של "כיכר מלכי ישראל" ל"כיכר רבין". יש כאן פגיעה בציבור. יש כאן זלזול במלכי ישראל. לגבי רבין - הוא ראוי שיקראו אתר חדש על שמו, בלי להשתלט על אתר קיים.

מה גורם לכל זה? נראה לי שראשי עיר לא מקצועיים שנבחרים, לא מטיבים לבחור אנשי מקצוע אלא מקורבים למשרות המפתח ברשויות המקומיות. כולם כאחד לא מטיבים להכיר בחשיבות הכללים הנ"ל, ונוטים להתפשר.
בכל זאת, נראה לי תמוה. הלוא בעלי תפקידים כבר ביקרו בחו"ל ? ראשי הערים - בוודאי שביקרו. אז למה שלטים זעירים? למה רחוב עם שלושה שמות? מתי יבוא שינוי ?

כפי שנראה לי, אין להשאיר את תכנון הערים לגחמות של ראשי עיר שנבחרו באקראי, ובוודאי לא על בסיס מקצועי. ולא לגחמות של מקורבים שאף הם לא תמיד נבחרו על בסיס מקצועי. גם לא לגחמות של פקידים מתחלפים. משרד הפנים יכול לצרף גם נושאים שכאלה לקובץ תקנות מטעמו, לבקר ולאכוף אותן, ואף לעודד צעדי תיקון - איחוד רחובות והחלפת השילוט.
אך גם עניין זה נפגע בגלל שליטה לקויה של השלטון המרכזי, וגם זה קשור לשיטת הממשל.

חיים אבגד
2006


 
 
 
 
 
 
.
 
 
 

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות:
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
קידום אתרים - קידום אתרים