מחשבות
      לחופו של אוקיינוס
 
על אופן הישום של הדמוקרטיה  |  תורות מיסטיות  |  סמכות הריבון  |  תחלואי הדמוקרטיה הפרלמנטרית  |  מימון להשכלה הגבוהה  |  הימורים באינטרנט  |  התחממות כדור הארץ  |  מי משלם את המע"ם ?  |  מסים  |  שביתת המורים  |  

מונה:להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 שלח


למה המכוניות מלבניות ?

דף הבית >> תקנות עולם >> למה המכוניות מלבניות ?
צורתה הקלאסית של מכונית הינה צורה מלבנית. צורה זו נתקבלה מקדמת דנה כהעתקה של צורת עגלה הרתומה לסוס או חמור.
מפליא להיווכח כיצד ננעלה מחשבתם של יצרני הרכב על צורה זו. אלפי מהנדסים המועסקים בתעשיית הרכב העולמית עסקו בשיפור בטיחות הרכב, אך נראה שלא נחלצו מן התפיסה ה"מלבנית".
הוא אשר קרה בקשר לניסיונות לחסוך דלק: המבנה האווירודינמי של רכב שופץ, הזוויות המחודדות עוגלו, הצללית הונמכה, אך התפיסה, המלבנית המשיכה לשלוט בכיפה. מעשה כשפים.
צורה טובה ביותר ליצירת רכב הנה כצורת שתי בננות המחוברות בחודיהן. לרכב יהיה חוד, הוא ילך ויתרחב לכווןֶ מרכזו, ואז ישוב וייצר עד לחוד האחורי. (זוהי צורת דלתון, עם השפיץ החד לפנים. או רכב גדול יותר, בצורת מלבן שאליו מחוברים משולש מלפנים ומשולש מאחור)
ברכב זה יהיו צמד הגלגלים הקדמיים קרובים זה לזה יותר מן האחוריים.
להלן יקרא דגם זה "דגם הטיפה" על שום דמיונו לטיפת מים.
 
מהם יתרונות דגם הטיפה?


לשם הצגת היתרונות נבחן את המקרים האפשריים כדלקמן:

מקרה א
כאשר שתי מכוניות שצורתן מלבנית מתנגשות - הן נתקעות זו בזו ונבלמות בבת אחת. התנגשות זו יוצרת תאוצות אדירות הגורמות להרוגים ופצועים במידה מרבית.
כאשר שתי דגמי טיפה מתנגשים, כמעט ולא תתכן התנגשות חזיתית לחלוטין. בעת ההתנגשות יזרקו המכוניות לצדדים. התאוצה הקטלנית של ההתנגשות תקטן במידה משמעותית. ניתן יהיה לחסוך כ 80% מן הפצועים וההרוגים. (מבוסס על הערכותיי)
כאשר שתי דגמי טיפה מתנגשים - הם לא יתקעו זה בזה ולא יהפכו לגוש מתכת מעוקם וחסר צורה, כי אם יתחככו זה בזה ויזרקו הצידה בנזק מוקטן גם לרכב.

מקרה ב.
כאשר מכונית מלבנית מתנגשת בגוף דומם, כגון עץ או עמוד, שוב התאונה קטלנית. המכונית נתקעת בגוף ונאלצת להיעצר לחלוטין.
לא כן כשהמדובר בדגם הטיפה.
יש לציין שזהו סוג תאונה נפוץ ביותר. רכב שסוטה מהכביש - קרוב לוודאי שייתקע בעץ או בעמוד (!). במקרים רבים ההתנגשות אכזרית. הרכב נמעך לחלוטין אל גזע העץ - כמעט ללא סיכוי ליושביו. בדגם הטיפה, (ובהנחה שהחרטום לא נתקע היישר אל תוך העמוד או גזע העץ), ההתנגשות שהייתה אמורה להיות אכזרית - עשויה להסתיים בכך שהמכונית תמשיך לשייט לפנים תוך ספיגת חבטת צד מהעץ או העמוד. בכך יישאר ליושבי המכונית סיכוי טוב מאוד לשרוד מהתאונה.

מקרה ג.
כאשר מכונית מלבנית פוגעת בהולך רגל אפילו במהירות קטנה - ימות הולך הרגל מן המכה האיומה או מדריסת גלגלי הרכב הבאים מיד אחריה.
לעומת זאת, דגם הטיפה יפגע בהולך הרגל במכה צידית חלשה יותר מההתנגשות החזיתית לפי סינוס זווית הפגוש ביחס לכיוון הנסיעה.  על פי חוק רבוע המהירות יספוג הולך הרגל מכה שעוצמת מוחלשת במידה משמעותית.
בנוסף לכך, הולך הרגל ייזרק הצידה - ולכן לא יידרס בגלגלי הרכב.


 ולבסוף
מבנה הטיפה הנו מבנה אווירודינאמי שיחסוך כמויות דלק משמעותיות - אחוזים לא מעטים.
מיותר לציין את שלל ההיבטים החיוביים של מבנה זה - ההיבט האנושי וההיבט הכלכלי:
ההיבט האנושי: פחות נכים, פחות הרוגים, פחות פצועים, פחות יתומים ואלמנות.
ההיבט הכלכלי: פחות נזקים הנובעים מאובדן ימי עבודה, פחות מכוניות מושבתות! המצב הקיים כיום הוא כזה ששני כלי רכב המתנגשים זה בזה - משביתים זה את זה. במבנה הטיפה יחסכו מקרים רבים של אובדני רכב עקב תאונה.
 
השיפור השני - גובה הפגושים
 לא אחת שמעתי על תאונות מזעזעות שנגרמו כאשר רכב נוסעים קטן ורך התנגש במשאית או אוטובוס או רכב כבד אחר: הרכב הרך נמעך מתחת לגלגלי הרכב הכבד ונגרר עשרות מטרים, כשאינו מותיר שום סיכויי חיים לנוסעיו. על כן, יש ליצור תקן של גובה הפגושים כדי למנוע ממכונית נוסעים המתנגשת במשאית את הכניסה מתחת לגלגליה. תקן זה יהיה אחיד לכל סוגי הרכב. לרכב כבד ולג'יפים אפשר לתכנן פגוש שניתן להגביהו או לקפלו בעת כניסה לדרכי עפר.
גם פתרון הזה זה יחסוך חיי אדם בוודאות, וגם הוא מגן על הרכב מפגיעות קשות..
 
הערות והיבטים טכניים.
א. מבנה הטיפה - ראוי שייבדק בניסויי מעבדה. ואם יימצאו הדברים נכונים, מן הדין שיהיה מעוגן בחוק. כל הסבר נוסף- מיותר.
ב. כל סוגי הרכב, קרי: רכב נוסעים, טנדרים, משאיות - ניתנים לעיצוב בצורה זו.
ג. יש לשם לב לכך שאם שני כלי רכב עם פגוש חדש וישן מתנגשים חזיתית - התאונה כבר מסוכנת פחות, ובאופן משמעותי! שכן, דגם הטיפה עדיין יכול להחליק על פני הרכב המלבני, ובתנאי שחודו לא נתקע בפגוש החזיתי של הרכב המלבני.
ד. לחברות המכוניות אין מניעה ליצר דגם טיפה, שכן המנוע הנמצא בחזית הרכב אינו זקוק לתא מנוע מלבני דווקא. תא מנוע משולש יהיה נוח לייצור ומתאים להכלת המנוע ואביזריו
ה. במבנה הטיפה שדה הראיה של הנהג אינו מוגבל ע"י הנוסע שלצידו. (אין נוסע לצידו) - דיה בעובדה זו כדי להפחית את תאונות הדרכים
ו. במקרה של התנגשות מאחור (אי שמירת מרחק) - התוצאות יהיו דומות: הסטה לצדדים.
ז. במקרה של התנגשות חזיתית - הנהג לא יתקע אל תוך ההגה; המכה שיחטוף תגרום לו להיזרק לפנים ולצד תוך כדי החטאת ההגה!
ח. מגרעות אפשריות לדגם הטיפה? במקרה של בלימת חרום, אם המעצורים הקדמיים חזקים מן המעצורים האחוריים, תתכן השלכה של החלק האחורי של הרכב - לימין או לשמאל. השלכה זו עשויה להיגרם בגלל משקל עודף מימין או משמאל בהתאמה.


חיים אבגד
1980

+ הוסף תגובה חדשה
תגובות: (צפה ב-  תגובות בעמוד זה)
Loading בטעינה...

Go Back  Print  Send Page
קידום אתרים - קידום אתרים